Aquarius
Konstrukcja kajaka: Systemy sterowe

Konstrukcja kajaka: Systemy sterowe

STER FLIP OFF

Składa się z wielu elementów jego podstawowymi podzespołami są płetwa sterowa oraz pedały sterowe za pomocą, których kontroluje się kierunek płynięcia kajaka.

Płetwa oraz elementy z nią zespolone czyli tzw. piloty i kółko wykonane są z aluminium, które dodatkowo jest anodowane i malowane proszkowo aby zabezpieczyć metal przed korozją. Cały mechanizm w prosty sposób opuszcza się i podnosi za pomocą bloczka umieszczonego na prawej burcie kajaka.

Pedały sterowe połączone są z częścią tylną steru za pomocą szekli (wykonanych ze stali kwasoodpornej), do których prowadzone są kwasoodporne linki metalowe znajdujące się w gumowej elastycznej tubie (podobnie jak linki hamulcowe znajdujące się w rowerach). Następnie już w kokpicie kajaka linka łączy się ze sznurkiem za pomocą knagi, która pozwala na regulację długości sznurka. Sznurek połączony jest już z samym pedałem.

 

Pedały składają się z elementów wykonanych z wodoodpornej - antypoślizgowej sklejki. Montujemy dwa rodzaje pedałów sterowych:

- pedały środkowe - umieszczone w aluminiowej szynie wklejonej w środkową część dna kajaka, sprawdzają się doskonale w kajakach turystycznych i morskich. Pod samymi pedałami znajdują się wykonane również ze sklejki podparcia pięt. Szkielet pedałów wykonany jest z stali nierdzewnej. Gdy ustawimy odpowiednią dla siebie odległość przykręcamy gałkę, która zatrzymuje pedały w żądanej pozycji. Szkielet i sklejkowe pedały łączą kwasoodporne śruby oraz przenoszące siłę nacisku gumy.

- pedały boczne - mocowane na burtach kajaka - system ten działa prawidłowo tylko w kajakach morskich.

 

Sterowanie następuje za pomocą naciskania stopami na pedały przez co linki za pośrednictwem pilotów ciągną płetwę w prawo lub w lewo, kierując kajak w odpowiednią stronę. Aby ster działał prawidłowo linki muszą być odpowiednio naciągnięte, ważne jest więc aby przed wypłynięciem wyregulować odległość pedałów oraz napięcie linek sterowych.


STER W KAJAKACH Z LINII FITNESS

Zbliżony swoją konstrukcją do sterów w kajakach sportowych. W przedniej części kajaka znajduję się tzw. wózek, w którego skład wchodzą : aluminiowy orczyk w kształcie litery T oraz podstawa dla stóp wykonana z antypoślizgowej - wodoodpornej sklejki. Cały element jest wlaminowany na stałe w skorupę kajaka.

Orczyk połączony jest z płetwą sterowa za pomocą najpierw sznurków, a potem linek metalowych oczywiście odpornych na korozję. Pomiędzy nimi znajduje się knaga służąca do regulacji długości sznurka. Linki prowadzone są do specjalnego motylka, który umieszczony jest na drążku wychodzącym od płetwy sterowej. Element płetwy sterowej, który wychodzi do wody wykonany jest z fibrylonu.

Sterowanie następuje poprzez przesuwanie stopami drążka orczyka. Linki za pośrednictwem motylka zmieniają położenie płetwy sterowej.

W związku z tym, że element z orczykiem i podstawą dla stóp wlaminowany jest w kajak, aby zapewnić odpowiednie napięcie linek i prawidłową pozycją kajakarzowi regulowana jest odległość siedzenia w stosunku do wózka. Siedzenie przesuwane jest w aluminiowej szynie, blokada ustawienia siedzenia następuje po przez przykręcenie dwóch gałek.

W modelu Invincible 520 oraz modelu Blue sea 448 montujemy 3 rodzaje płetw sterowych o różnym kształcie oraz wykonanych z różnych materiałów, wszystkie przedstawione są na poniższym zdjęciu. Wybór należy do klienta, który może je stosować zamiennie w zależności od aktualnego celu wykorzystania kajaka.

Partnerzy:

 • Egalis
 • Go SPORT
 • Intersport
 • ZedTECH
 • Kajak Sport
 • Dag Kayaks
 • Facebook

  Facebook Menu

  Stay